Hemanjiom Nedir?

Hemanjiom Nedir?

Hemanjiom Nedir?

          Halk arasında damar beni ve gül lekeleri olarak da bilinen Hemanjiom hastalığı; karaciğer kaynaklı, iyi huylu, doğumsal tümördür. Kelime anlamı iyi huylu damar tümörü olsa da tedavi edilmediği takdirde büyük psikolojik travmalara ve sağlık sorunlarına yol açabilir. Hemanjiomların çoğunluğu baş-boyun bölgesindedir ve yarıya yakını doğumda mevcuttur. Doğumda soluk olan lezyonlar çoğu kez yaşamın ilk haftaları içinde belirginleşirler. İyi huylu ve damardan kaynaklanan bir hastalık olup ancak hızlı büyüme eğiliminde olabilir. Bu sebeple yakın takip gerektiren bir hastalık olan hemanjiom ilk yıllarda kendiliğinden gerileyip kaybolma ihtimali de vardır.

      Hastalık anne karnındayken görünmeyecek kadar küçük bir nokta şeklinde başlar, giderek büyür. Genellikle çocuk doğduktan sonra da büyüme devam eder. Damar beni hastalığında en önemli sorun genellikle görsel çirkinliktir.  İkinci önemli durumsa bunların yüzeyinin zedelenip kanamasıdır. Kanama durumları öldürücü düzeylerde olabilir. Büyüme riski olsada bu aniden ve kısa sürede gelişmezler. Özellikle ilk bir yaşta “damar geliştirici faktör” denilen ve vücutta salgılanan maddenin etkisiyle büyüme ihtimali yüksektir. Bu sebeple özellikle hayati organ yakınında olanlar dikkatle takip edilmeli dideral adlı ilaca rağmen büyüme eğilimi varsa en kısa sürede daha etkili tedavi yöntemlerine geçilmelidir.

 

Hemanjiom Tedavisi Nasıl Yapılır?

         Damar beni kendiliğinden kaybolabileceği gibi büyüme eğilimi de gösterebilmektedir. Buradan anladığımız üzere ebeveynler kesinlikle herhangi bir endişe ve paniğe kapılmamalı çocuklarında bulunan damar beninin büyüklüğünü sıkı bir şekilde, dikkatlice takip etmelidir. Eğer geçmiyor ve büyüme gösteriyorsa uzman ve tecrübesi olan sağlık merkezlerine başvurularak muayenesi ve tedavisi gerçekleştirilmelidir.Hemanjiom tedavisinde gerekmekte olan yöntem, nerede olduğu  ve ne kadar büyük olduğuna göre tedavi uygulanmaktadır. Büyük operasyon gerektiren hemanjiom vakaları ilerlemiş vakalardır ve genelde kötü huylu damardan kaynaklanmaktadır. Ameliyatsız hemanjiom alternatiflerinden en yaygın olanı ise lazer yöntemidir.

Bu makaleyi yazmış olan, Dr.Doktor Uzman için randevu oluşturmak veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Paylaş