Koku ve Tat Alma Bozukluğu ( Anozmi)

Koku ve Tat Alma Bozukluğu ( Anozmi)

 

Anozmi Nedir? 

       Koku alma duyusunun kaybı ve tat alma duyusunun kaybı, sadece basit birer rahatsızlık değildir.  Altta yatan sebeplere bağlı olarak ciddi hastalıkların habercisi de olabilirler. Soğuk algınlığı, alerji veya kronik rinitle ilgili olmayan aniden gelişen koku veya tat alma kaybı yaşanması durumunda, mutlaka en kısa süre içinde bir doktorla görüşülmesi gerekir. Anozmi geçici veya kalıcı olabilir. Koku almama nedenleri:

  • Soğuk algınlığı veya sinüzit.
  • Mevsimsel alerjiler.
  • Sigara içimi. 
  • Bazı ilaçlar.
  • Kafa travması.
  • İnme, Alzheimer hastalığı veya tümör gibi bazı beyin sorunları tat ve koku kaybına neden olabilir. 
  • Koku ve tat almaya bağlı gelişen ciddi sağlık sorunlarından biri de COVID-19'dur enfeksiyonudur. Bu duyu kayıplarının sebebinin, tat ve koku sinirlerini besleyen damarların uyarımında yaşanan bozukluk olduğu belirtilir. Bulunduğunuz çevreyi ve tükettiğiniz besinleri algılamanız için ihtiyaç duyduğunuz bu duyuların kaybı, günlük yaşamınızı önemli ölçüde etkiler. Burnu açıkken koku alamama, şiddetli koku bozukluğu ve tat alma kaybı koronavirüs belirtileri arasında sayılır. Bu belirtiler koronavirüsün diğer belirtilerine eşlik edebilmekte ya da tek başına da kendini gösterebilmektedir.

Tat ve Koku Kaybı Nasıl Tedavisi Nedir?

      Kulak Burun Boğaz hekiminin yapacağı fiziksel muayenenin yanı sıra, farklı kimyasalların tat ve kokularının karşılaştırılmasına yönelik testlerle, dilin belirli bölgelerine uygulanan tat alma testleri yapılabilir. Bu testler dışında doktorunuz sizden bilgisayarlı tomografi, MR veya endoskopi gibi diğer testleri de isteyebilir. Koku ve tat alma rahatsızlıklarının tedavisi genellikle rahatsızlığa yol açan altta yatan hastalıkların veya sorunları giderilmesiyle tedavi edilebilir. Çoğu hastaların tedavi sürecinde iyileştikleri ve koku – tat alma duyularını geri kazandıkları gözlemlenmiştir. Hastalığa katkıda bulunan ilaçları durdurmak veya değiştirmek, altta yatan tıbbi sorunun düzeltilmesi, tat ve koku kaybına neden olabilecek engellerin ameliyatla alınması gibi tedaviler yapılabilir. 

       Koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana, enfeksiyonu yaşayan birçok insanın koku ve tat alma duyularını yitirdiği ortaya çıkmıştır. Çoğu koronavirüs hastası tat ve koku kaybı sorununu tamamen atlatabilse de bazı hastalarda tat ve koku kaybı kalıcı olabilir. Bazı hastalar ise koku işlevini kısmi olarak geri kazanabilir.  Ani gelişen bir koku veya tat kaybı yaşıyorsanız Covid-19’dan şüphelenmelisiniz. Koronavirüsün diğer yaygın belirtileri yüksek ateş, yeni ve sürekli öksürük ve de halsizliktir. Bu belirtileri gösterdiğiniz takdirde kendinizi izole edip, sağlık uzmanlarıyla iletişime geçmelisiniz. 

Bu makaleyi yazmış olan, Dr.Doktor Uzman için randevu oluşturmak veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Paylaş